Program

Friday, January 20, 2023

09:00 - 09:15 Opening and Welcome Session
   
09:15 - 10:45
Chair
Session 1: Tumor Immunology I
Chia-Jung Busch (Greifswald) / Simon Laban (Ulm)
09:15
IS 1
TOPIC UPDATE by Simon Laban (Ulm)
09:30
IS 2
Cornelis Melief (Leiden, NL)
09:50
IS 3
Christian Ottensmeier (Liverpool, GB)
10:10
OP 1
tba
10:20
OP 2
tba
   
10:30 - 11:00 Coffee break
   
11:00 - 12:00
Chair
Session 2: Molecular Oncology
Cornelia Brunner (Ulm) / Jochen Hess (Heidelberg)
11:00
IS 4
Nils Cordes (Dresden)
11:20
IS 5
Per Sonne Holm (Innsbruck, A)
11:40
IS 6
Wojciech Golusinski (Posnan, PL)
12:00
OP 3
tba
12:10
OP 4
tba
   
12:30 - 13:30 Lunch + Lunch Symposium
   
13:30 - 14:30
Chair
Session 3: Tumor cell signaling
Christian Simon (Lausanne, CH) / Olivier Gires (Munich)
13:30
IS 7
Edwin Jackson (Pittsburgh, USA)
13:50
IS 8
Jennifer Grandis (San Francisco, USA)
14:10
OP 5
tba
14:20
OP 6
tba
   
14:30 - 15:00 Coffee break
   
15:00 - 16:00
Chair
Session 4: Tumor Signatures and personalized approaches
Andreas Dietz (Leipzig) / tba
15:00
IS 9
Reiner Siebert (Ulm)
15:20
IS 10
Stefan Fröhling (Heidelberg)
15:40
OP 7
tba
15:50
OP 8
tba
   
16:00 - 17:10
Chair
Session 5: HPV-related Head and Neck Cancer
Jens-Peter Klussmann (Cologne) / Christian Betz (Hamburg)
16:00
IS 11
Terry Jones (Liverpool, GB)
16:20
IS 12
Sjoerd van der Burg (Leiden, NL)
16:40
IS 13
Carole Fakhry (Baltimore, USA)
17:00
OP 9
tba
   
17:15 - 17:45 Poster Session
   
19:30 Social evening (open end)

Saturday, January 21, 2023

08:15 - 09:00 Breakfast-Symposium
   
09:15 - 10:45
Chair
Session 6: Liquid Biopsy
Barbara Wollenberg (Munich) / Laurent Muller (Basel, CH)
09:20
IS 14
TOPIC UPDATE by Theresa Whiteside (Pittsburgh, USA)
09:40
IS 15
Klaus Pantel (Hamburg)
10:00
IS 16
Lisa Wiesmüller (Ulm)
10:20
OP 10
tba
10:30
OP 11
tba
   
10:40 - 12:10
Chair
Session 7: Surgery + Imaging
Patrick Schuler (Ulm) / Karim Zaoui (Heidelberg)
10:40
IS 17
Umamahesvar Duvvuri (Pittsburgh, USA)
11:00
IS 18
Dietmar Thurnher (Graz, A)
11:20
IS 19
Drago Prgomet (Zagreb, HR)
11:40
IS 20
Max Witjes (Groningen, NL)
12:00
OP 12
tba
   
12:10 - 12:40 Coffee break
   
12:40 - 14:10
Chair
Session 8: Tumor Immunology II
Thomas Hoffmann (Ulm) / tba
12:40
IS 21
Vincent Gregoire (Lyon, F)
13:00
IS 22
Sven Brandau (Essen)
13:20
IS 23
Kathrin Scheckenbach (Düsseldorf)
13:40
IS 24
Jan Böttcher (Munich)
14:00
OP 13
tba

14:10 - 14:20 Awards & Closing Session
   
14:30 - 15:00 Lunch